Kasuta vähem

Kasuta vähem neid asju, millest sa ei suuda keelduda ja mida sul päriselt on vaja. Minu jaoks tähendas see seda, et…

 1. Hakkasin hoolikalt üle vaatama, mida ma reaalselt kasutan ja mida tõesti on vaja. Salatikuivatuskaussi, mahlapressi ja viit eri lõikelauda ei olnud mul näiteks vaja. Samamoodi avastasin, et ei vajanud seitset eri pesupesemise geeli, vaid saan ilusasti kõik tehtud pesupähklitega (sellest lähemalt SIIN).
 2. Annetan või müün maha asjad, mida pole tükk aega kasutanud ja mis võtavad lihtsalt ruumi (declutter). Just need ülaltoodud näited. Samamoodi garderoob, ehted ja kosmeetika. Jube, kui palju kasutamata asju ma igalt poolt leidsin. Aga nendest loobumine on olnud väga vabastav. Olen viinud mitmeid korralikke koduasju Uuskasutuskeskusesse, riideid annetanud lastekodudesse (oleneb muidugi suurusest) ja väärtuslikumaid asju müünud maha keskkondades soov.ee või osta.ee.
 3. Mõtlen hoolega läbi enne, kui teen mõne uue ostu, mis võib lihtsalt jääda koju seisma (see on tihedalt seotud Keeldumise sammuga)
 4. Loon süsteemid, mis lubavad mul saada hea ülevaate, mis kodus on olemas, et ei ostaks mõttetult kraami juurde ja oleksin rohkem organiseeritud. Bea Johnsoni ‘Zero Waste Home’ raamatus on hea nipp toitude jaoks:
  • klaaspurgid püsivate ja tihedalt kasutatavate toiduainete jaoks (nt jahu, suhkur, sool, riis, pasta), millel on ka oma kindel koht ja silt peal.
  • klaaspurgid roteeruvate toiduainete jaoks, mida ei tarbi nii tihti ja mis vahetuvad. Näiteks ühel nädalal ostan läätsesid, teisel nädalal hirssi, kolmandal kikerherneid ja siis reaalselt planeerin need asjad ka oma menüüsse, et need saaksid otsa ning järgmisel nädalal saaksin sinna osta uued põnevad asjad. Samamoodi teen purgi pähklite jaoks – ühel nädalal india pähklid, teisel pistaatsia, kolmandal kreeka jne.
 5. Kasutan vähem autot ja rohkem ühistransporti, jalgratast ja kõnnin jala.

Enamik sammud on minu jaoks veel work in progress ehk töötan pidevalt nende kallal 🙂 Eriti hoolikalt olen hakanud üle vaatama külmkapi ja kuivtoiduainete kapi sisu, sest seal kipuvad paljud asjad unarusse jääma ning lõpuks peab ikka ära viskama.

Sinul võivad vajalikud/ebavajalikud ning tihedalt/harva kasutatavad asjad olla täiesti teistsugused, nii et vaata hoolega üle, millised on just sinu tarbimisharjumused. Ja ehk on see just võimalus proovida midagi uut ja rikastada oma menüüd?

2 kommentaari

 1. Soovisin teie blogi bloglovinis jälgida aga ei leidnud seda sealt. Kas teie bogi polegi seal või ei osanud ma otsida?

  1. Hei! Ma olen nii värske blogija, et ei ole tõesti veel jõudnud bloglovinisse ennast registreerida. Aga nüüd teen selle ära, suured tänud! 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Tagasi üles