Pakendivabad uusaastalubadused

Pakend, plastik, kilekott…
jäta need eelmisse aastasse ja
leia keskkonnasõbralikke alternatiive

2019. aasta on kohale jõudnud ja mul on hea tunne sees – jõulumöll on mööda läinud ja saab jälle jaanuaris rahulikult edasi minna. Paratamatult vaatan iga aasta lõpus läinud aastale tagasi ja mõtlen, kuidas nüüd edasi. Ikka on hea seada endale eesmärke, et elu oleks mõnusam ja saaksin olla rohkem rahul. Olen tundud, et rahutus mu sees tuleb tihtipeale ka sellest, kui olen võtnud endale liiga palju kohustusi, ostnud kokku liiga palju mõttetuid asju ja kõike lihtsalt tundub liiga palju. Siis on hea võtta sammuke tagasi, mõelda järele, mis on päriselt oluline ja eemaldada üleliigseid asju oma elust. Olen pannud kirja mõned mõtted nullkulu ehk zero waste eluviisist, mida on hea endale seada uusaastalubaduste eesmärkideks ja mis ei tohiks olla ka kontimurdvad.

1.Käi poes oma riidest kotiga

Ma tean, et soovitatakse poes käia 1x nädalas ja planeerida terve nädala eined ette, aga ma lihtsalt ei ole selline inimene. Pigem meeldib otsustada alles pärast tööpäeva lõppu, mida õhtusöögiks soovin ja kõiki koostisosi ei pruugi alati kodus olemas olla. Kui oled samasugune spontaanne poeskäija nagu mina, siis tuleb kasuks alati kaasas kanda oma riidest poekotti + lisaks veel mõned väiksemad puuvilla/võrkkotid köögiviljade, puuviljade, pähklite jms jaoks.
Kui aga oled tubli ja planeerid oma poeskäigud ette, siis on elu palju lihtsam – lihtsalt võta hunnik poekotte kaasa ja osta kapp varusid täis 🙂

2. Osta võimalikult palju toitu pakendivabalt

Mitmeid toiduaineid on väga lihtne osta pakendivabalt ka tava toidupoodidest – puu- ja kööiviljad, pähklid, seemned, leib, sai. Aga mõnede toiduainete pakendivabalt ostmiseks on hea külastada turgu – näiteks piimatooteid saab just sealt väga lihtsasti osta oma anumaga.

3. Loobu ühekordsetest plastikesemetest

Ühekordsed joogitopsid, kahvlid-noad, taldrikud, kõrred…need on ainult mõned üksikud näited toodetest, ilma milleta saab väga lihtsasti elada, aga mille peale me tihtipeale isegi ei mõtle. Hakka tähele panema, kuidas tarbid ja näed, et tegelikult ei olegi enamikke asju vaja.

4. Kasuta oma joogipudelit

Oma joogipudeli kaasaskandmine on ainult harjumuse küsimus. Mul on isegi käekotis üks pisike ja on tihtipeale abiks olnud. Eelistatult osta endale joogipudel kas klaasist või roostevabast terasest. Proovi vältida, et joogivesi puutuks kokku plastikuga.
Kraanivesi on Eestis enamasti puhas ja joomiseks täiesti sobiv. Kui maitse ei ole just sinu lemmik, siis saad vett filtreerida aktiivsöe pulkadega (nt Kaubamaja müüb).

5. Osta endale ilus taaskasutatav kohvitops

See on olnud üks mu lemmikumaid muutusi, sest olen saanud igalt poolt tohutult komplimente ilusa topsi kohta 🙂 Tops on olnud suureks abiks, kui sõbrad kutsuvad spontaanselt kohvi jooma ja ühekordset topsi ei taha raisata.

6. Vaheta oma hambahari välja

Ma olin üle 10a elektrilise hambaharja austaja – kuni ma sain teada, mida plastikust hambaharjad meie planeedile teevad. Me kasutame seda ainult paar kuud ja siis see laguneb looduses mitusada aastat. Praegu on juba väga palju häid alternatiive saadaval kas puidust või bambusest hambaharjade näol. On ka armsaid perede komplekte, kus igaühel on oma harjaste värv. Proovi leida endale sobiv 🙂

7. Loobu plastikpudelites šampoonidest

Samamoodi nagu ma kunagi otsisin tükk aega endale sobivat plastpudelis šampooni, siis on läinud aega, et leida oma juuksetüübile sobiv tahke šampoon. Ei tasu sugugi esimese kogemuse põhjal otsustada, et tahke šampoon kindlasti ei sobi – ma kasutasin ühte Nurme oma ja juuksed jäid mõnikord pärast pesu üsna vahased ja rasvased. Proovisin veel mõnesid, aga praegu olen jäänud Lushi omade juurde (kuigi ma ei ole koostisosade üle 100% õnnelik), sest jätavad juuksed mõnusaks ja lõhnavad väga hästi. Proovi ja katseta, mis sulle sobib 🙂

8. Tühjenda riidekappi

See on ka minu uue aasta lubadus, sest pole seda eesmärki veel saavutanud! Olen viimase aasta jooksul väga palju riideid ära müünud ja annetanud, aga kuidagi ikkagi on see kapp väga täis. Mul on lihtsalt halb komme uusi riideid pidevalt juurde osta – nüüd siiski vaatan materjale rohkem ja ostan kvaliteetsemaid riideid. Ikkagi näen, et enamikke riideid ei kanna ma absoluutselt ja nad lihtsalt koguvad kapis tolmu.
Võtan ette projekti, kus panen kõik (talvised) riided ühte kasti. Iga päev hakkan sealt endale valima riideid ja mida pole talve lõpuks ühtegi korda kandnud, on ilmselgelt üleliigne. Ja nii samamoodi suvel.

9. Tühjenda ka muid kappe

Vaata üle panipaigad, kuhu on hea lükata asju, millega tegelikult ei oska midagi peale hakata ja ei paku su elule enam mingisugust väärtust. Teine koht on kindlasti köök, mille tasub kriitilise pilguga üle vaadata – kas sul ikka on 6 erinevat pajakinnast vaja? Minul oli sellist koristust tehes kõige suuremaks üllatuseks kodukeemia, millest ma 80% ei kasutanud mitte kunagi ja mõned tooted olidki halvaks läinud.

10. Tee autovaba päev

Kuna ma ärkan väga vara ja sellisel kellaajal veel busse ei liigu, siis on minu transpordivahendiks peamiselt auto. Siiski proovin enamasti pühapäevad teha autovabaks ja liikuda muude transpordivahenditega. See mõjub kuidagi väga ergutavalt, sest autoga sõites on ülimalt lihtne jääda laisaks ja päevast sammude eesmärki ei saa ammugi täis. Jala ja rattaga liikudes on rõõmsad nii meel kui keha – seega aitab ka tervise-teemalisi uusaastalubadusi täita.
Kui sul igapäevaselt ei ole kuidagi võimalik liikuda bussi, jalgrattaga või jala, siis proovi teha 1x nädalas autovaba päev.

11. Naistele – investeeri menstruaaltopsikesse

Olen Mooncup’i kasutanud üle 10a ja ausalt ei kujutaks ettegi, et hakkan nüüd uuesti tampoone või sidemeid kasutama. See on lihtsalt nii mugav ja lihtne, sest ei pea kunagi mõtlema kasvõi reisile minnes, et kas on piisavalt tampoone kaasas, vaid ühest mooncup-ist on rohkem kui küll.


Loodan, et leidsite nende uusaastalubaduste seast midagi endale sobivat, millest pihta hakata. Alati on lihtsam alustada ühest eesmärgist ja kui see on juba käpas, siis liikuda edasi teiste juurde. Nautige seda aastat, mis nüüd ees ja palju häid ELAMUSI!h

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Tagasi üles